chat anonimii de ieri,vedetele de azi
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

3 participan?i

In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Joi Ian 03, 2008 8:45 pm


  • ABEL - vine din ebraicasi inseamna: hebel = respiratie.

  • ADA - vine din ebraica si inseamna: podoaba, a impodobi, a infrumuseta

  • ADAM - vine din ebraica si inseamna:pamant, cel facut din tarana, din lut rosu

  • ADELA - vine din germana si inseamna: nobil.

  • ADELINA - varianta a numelui Adela.

  • ADELAIDA - vine din germana, Adalheidis: adal = nobil si heid = fel,tip.

  • ADOLF - vine din germana si inseamna: lup nobil.

  • ADINA - vine din ebraica si inseamna: podoaba, placere, om placut, gingas

  • ADRIANA, ADRIAN - vine din latina si inseamna: cel de la Hadria. In antichitate, Hadria a fost un mare oras din partile Venetiei de astazi (in Italia). Tot de aici vine si frumosul nume al Marii Adriatice. In calendarul crestin ortodox, ziua Sfantului Adrian este vara, pe 26 august.

  • ADRIA - varianta a numelui Adriana.

  • AGAPIA - vine din greaca si inseamna: dragoste. Sarbatoarea Sfintei Agapia este pe 16 aprilie.

  • AGATA - vine din greaca si inseamna: bunatate, cea buna. Ziua Sfintei Agata este pe 5 februarie. Ea este patroana turnatorilor de clopote, iar numele ei este invocat mai ales impotriva focului.

  • AGLAIA - vine din greaca si inseamna: stralucitor, sclipitor, minunat. Biserica Ortodoxa o sarbatoreste pe Sfanta Cuvioasa Aglaia pe data de 19 decembrie.

  • AGNES - vine din greaca (hagnos) si inseamna: cast, pur, curat, sfant, fara pata. Sfanta Agnes sau Agnia este sarbatorita pe 21 ianuarie.

  • AGNETA - varianta a numelui Agnes.

  • AHMED - vine din araba si inseamna: de incredere.

  • AIMEE - vine din limba franceza si inseamna: iubit.

  • ALAN - vine din bretona si inseamna: pietricica sau frumos.

  • ALBERT - vine din germana si inseamna: Adalbrecht = nobilime stralucita.

  • ALEXANDRU, ALEXANDRA - vine din greaca si inseamna: cel ce apara poporul, barbatul care apara. Alte nume derivate din acestea: Sandu, Sanda, Sandra.

  • ALFONS - vine din germana si inseamna: gata de lupta.

  • ALFRED - vine din engleza veche si inseamna: elf = spiridus si red = sfat.

  • ALI - vine din araba si inseamna: sublim, elevat.

  • ALICE - vine din franceza si este forma scurta a numelui Adelais, care provine din Adelaida.

  • ALIN - vine din romana si este varianta romaneasca a numelui Alan.

  • ALINA - vine din araba si inseamna: nobil.

  • AMBROZIE - vine din greaca si inseamna: nemuritor. Ziua Sfantului Ambrozie este iarna pe 7 decembrie.

  • AMALIA - vine din limba germana si inseamna: amal = munca.

  • AMANDA - vine din limba latina si inseamna: amando = indragit.

  • AMBRA - vine din araba si inseamna: chihlimbar, auriu.

  • AMELIA - forma a numelor Amalia si Emilia.

  • AMZA - vine din araba si inseamna: hamuza = puternic, sigur.



  • ANA - vine din ebraica si inseamna: channah = favoare, mila. Nume derivate din acesta: Anca, Aneta, Anisoara, Nana, Ani. Sfanta Ana a fost mama Sfintei Fecioare Maria, Nascatoarea de Dumnezeu. Sfintii Parinti Ioachim si Ana sunt sarbatoriti pe data de 9 septembrie.

  • ANABELLA - combinatie a numelor Ana si Bella.

  • ANAMARIA - combinatie a numelor Ana si Maria.

  • ANASTASIA, ANASTASIE - vine din greaca si inseamna: anastasios = inviere, cel care invie din moarte. Nume derivate: Sita, Anastase, Nastase, Tase. Sarbatoarea Sfintei Anastasia este pe 22 decembrie.

  • ANATOL - vine din greaca si inseamna: anatole = rasarit.

  • ANCA - vine din romana si este o forma a numelui Ana.

  • ANDRA - forma a numelui Andreea.

  • ANDREI, ANDREEA - vine din greaca si inseamna: barbatie, curaj. Nume derivate de la acestea: Andries, Andru, Andras, Andi, Deia. Sfantul Andrei a fost unul din cei 12 Apostoli ai Mantuitorului, fratele lui Petru, cel mai varstnic dintre Apostoli. El a ajuns si in partile noastre, in Dobrogea de azi, unde a intemeiat primele comunitati crestine de aici. Ziua Sfantului Apostol Andrei este pe 30 noiembrie.

  • ANDROMEDA - vine din greaca si inseamna: a te gandi la un om.

  • ANEMONA - vine din greaca si inseamna: anemos = vant.

  • ANGELA - vine din greaca si latina: inger, mesager al Domnului. Nume derivate de la acesta: Anghel, Angelica.

  • ANTON, ANTONIA - vine din greaca si inseamna: floare.

  • ANETA - forma a numelui Ana.

  • ANITA - forma a numelui Ana.

  • ANTIGONA - vine din greaca si inseamna: anti = impotriva si gone = nastere.

  • AFRODITA - vine din greaca si inseamna: aparut din spuma.

  • APOLLO,APOLONIA - vine din greaca si inseamna: apelo = putere sau apollumi = a distruge.

  • ARETA - vine din greaca si inseamna: arete = virtute.

  • ARIADNA - vine din greaca si inseamna: cel mai sfant; ari = cel mai si adnos = sfant.

  • ARINA - varianta ruseasca a numelui Irina.

  • ARISTIDE - vine din greaca si inseamna: cel mai bun fel; aristos = cel mai bun si eidos = fel.

  • ARCADIE - vine din greaca si inseamna: arktos = urs.

  • ARMAND - vine din germana si inseamna: om inarmat. Varianta franceza a numelui german Herman: heri = arma si man = om.

  • ARNOLD - vine din germana si inseamna: putere de vultur; arn = vultur si wald = putere.

  • ARPAD - vine din maghiara si inseamna: samanta.

  • ARTHUR - vine din celtica si inseamna: art = urs si viros = om.

  • ASTRID - vine din norvegiana si e varianta moderna a numelui Astrith: ass = zeu si friðr = frumos.

  • ATANASIE - vine din greaca si inseamna: athanasios = nemuritor; a = negatie si thanatos = moarte.

  • ATENA - vine din greaca si inseamna: ather = ascutit si aine = rugaciune.

  • ATTILA - gotic si inseamna: atta = tata.

  • AUGUST,AUGUSTIN - vine din latina si inseamna: augere = a creste, mare, venerabil.

  • AURA - vine din latina si inseamna: aura, lumina distincta.

  • AUREL, AURELIAN - vine din latina si inseamna: aureus = aurit.

  • AURORA - vine din latina si inseamna : zori de zi.

  • AVRAM - vine din ebraica si inseamna: cel maret ca si tatal sau. Avram a fost patriarhul biblic, care prin cei doi fii ai sai, este stramosul popoarelor evreu (prin fiul sau, Isaac) si mahomedan (prin fiul sau, Ismail). Tocmai de aceea, Dumnezeu i-a schimbat numele lui Avram in Avraam, care inseamna, tata a multor neamuri, stramos.




Ultima editare efectuata de catre hrisanti in Vin Mar 07, 2008 3:17 am, editata de 1 ori

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  kikilina Mier Ian 09, 2008 8:38 am

[b]APELE LINISTITE SUNT ADANCI

kikilina

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 04/01/2008

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Ian 11, 2008 3:08 am

CINE SE AMESTECA CU TARATZA I-L MANANCA PORCII!-am simtzit-o azi pe forum...pe port...

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  kikilina Vin Ian 11, 2008 12:49 pm

hrisanti a scris:CINE SE AMESTECA CU TARATZA I-L MANANCA PORCII!-am simtzit-o azi pe forum...pe port...
din cate stiu eu, coret ar fi asa ''DACA TE BAGI IN TROACA TE MANANCA PORCII" estenta este aceeasi.

kikilina

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 04/01/2008

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Dum Ian 13, 2008 6:46 pm

[quote="kikilina"][quote="hrisanti"]CINE SE AMESTECA CU TARATZA I-L MANANCA PORCII!-am simtzit-o azi pe forum...pe port...


"TE BAGI IN TROACA TE MANANCA PORCII"...
CUMPERI BILET LA CIRC PENTRU CA-TI PLACE....


Ultima editare efectuata de catre in Dum Ian 13, 2008 7:10 pm, editata de 1 ori

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Dum Ian 13, 2008 6:57 pm

INCREDEREA NU SE PIERDE DECAT O DATA.

NU TREBIE SA AVEM INCREDERE IN CEI CARE VOR SA FACA BINE CU BUNURILE ALTUIA.

CU CAT CINEVA ARE MAI MULTA INCREDERE IN SINE,CU ATAT MAI BOGAT ESTE DE VIRTUTE SI INTELEPCIUNE.

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty :)

Mesaj  hrisanti Dum Ian 13, 2008 7:07 pm

CINE SE INCREDE CU USURINTA IN ORICINE SE INSEALA CU SIGURANTA,,,SAU CINE SE INCREDE IN ORICINE SE INSEALA CU USURINTA...

POARTA CEA MAI BINE INCHISA ESTE ACEEA PE CARE O LASAM DESCHISA.

[/i]DE NIMIC NU ESTE MAI INSETAT SUFLETUL OMENESC CA DE INCREDERE.

SA NU AI INCREDERE IN BOGATIE,VALOAREA CEA MAI DE PRET ESTE GANDIREA SANATOASA/ECHILIBRATA.

SA NU AI INCREDERE IN APA CURGATOARE.

SA NU AI INCREDERE IN COPILUL ALTUIA...[u][i]

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:19 am


  • BALINT - vine din maghiara si este o varianta a numelui Valentin.

  • BALTAZAR - vine din feniciana si inseamna: protejati-l pe rege.

  • BAPTIST - vine din greaca si inseamna: baphein = a scufunda, botez.

  • BARBARA - vine din greaca si inseamna: barbaros = strain

  • BARTHOLOMEU - vine din ebraica si inseamna: brazdat.

  • BEATRICE - varianta a numelui Beatrix.

  • BEATRIX - vine din latina si inseamna: calator.

  • BENEDICT - vine din latina si inseamna: binecuvantat.

  • BERNARD - vine din germana si inseamna: bern = urs si hard = curajos, puternic.

  • BERTA - vine din germana si inseamna: beraht = faimos, stralucit.

  • BERTOLD - vine din germana si inseamna: inteleptul conducator; beraht = stralucit si walt = putere.

  • BIANCA - vine din italiana si inseamna: alb.

  • BOGDAN - vine din limba slava si inseamna: daruit de Dumnezeu, darul Domnului.

  • BORIS - forma scurta a numelui Borislav; care vine din turca si inseamna: scurt sau lup.

  • BRAD - vine din engleza si inseamna: board = larg, mare.

  • BRIAN - vine din celta si inseamna: bruaich = deal sau bri = puternic.

  • BRIGIT - vine din irlandeza si inseamna: inalta zeita.




  • <table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>

    • CALISTRAT - vine din greaca si inseamna: armata frumoasa; kallos = frumos si stratos = armata.
    • CAMELIA - vine din latina si inseamna: enorias.
    • CAROL - vine din germana si inseamna: barbat, om liber.
    • CARINA - vine din greaca si inseamna: mic si drag.
    • CARL , CARLA - variante ale numelui Carol.
    • CARMEN - vine din spaniola si inseamna: cantec.
    • CATALINA - reprezinta adaptarea numelui spaniol Caterina care inseamna: pur, curat.
    • CATRINA - varianta a numelui Ecaterina.
    • CAZIMIR - vine din slava si inseamna: a distruge pacea; kazic = a distruge si mir = pace.
    • CASANDRA - vine din greaca si inseamna: kekasmai = a straluci si aner = om.
    • CASIAN, CASIANA - vine din latina si inseamna: cassus = gol.
    • CATALIN, CATALINA - varianta a numelui Ecaterina.
    • CECILIA - vine din latina si inseamna: caecus = orb.
    • CELESTINA - vine din latina si inseamna: calelestis = ceresc.
    • CEZAR, CEZARA - vine din limba latina si inseamna: divin.
    • CELINA - varianta a numelui Selena sau prescurtare de la Marcelina.
    • CELINE - prescurtare a numelui Marcelina.
    • CHIRIAC - vine din greaca si inseamna: dumnezeiesc, omul lui Dumnezeu, cel care apartine Domnului.
    • CHRIS - prescurtare a numelui Cristopher sau Cristian.

    CIPRIAN - vine din latina si inseamna: din Cipru.
    CLARA - vine din latina si inseamna: clarus = clar, luminos.
    CLAUDIU - vine din latina si inseamna: claudus = schiop.
    CLEMENT, CLEMENTINA - vine din latina si inseamna: clemens = mila, compasiune.
    CLEOPA - vine din greaca si inseamna: gloria tatalui; kleos = glorie si patros = al tatalui.
    CONSUELA - vine din spaniola si inseamna: consolare.
    CONSTANTIN - vine din latina si inseamna: cel care e ferm, hotarat, statornic. Nume derivate: Constanta, Costache, Costel, Costin.
    CORA - vine din greaca si reprezinta varianta numelui Corina.
    CORINA - vine din greaca si inseamna: kore = fecioara.
    CORNELIU, CORNELIA - vine din limba latina si inseamna: cornul abundentei (simbolul bogatiei, al harniciei si belsugului). Nume derivate: Cornel, Cornea, Neli.
    COSMA, COSMIN, COSMINA - vine din greaca si inseamna: kosmos = ordine, decenta.
    CRISTINA, CRISTIAN - vine din limba latina si inseamna: crestin, cel ce crede in Hristos. Este unul dintre cele mai intalnite nume din lumea crestina, inca din cele mai vechi timpuri si pana astazi. Nume derivate: Cristiana, Cristi, Cristea, Hristea. Ziua onomastica a celor ce poarta acest nume este de Craciun, adica pe 25 decembrie, ziua Nasterii Mantuitorului Hristos.
    CRISTOFER - vine din greaca si inseamna: purtandu-l pe Hristos; Christos = Heistos si pherein = a purta.
    </TD>
    <td vAlign=top>





    </TD></TR></TABLE>

    </LI>

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:22 am


  • DACIA - vine din latina si inseamna: din Dacia.

  • DAMIAN - vine din greaca si inseamna: daman = a domestici.

  • DANIEL, DANIELA - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu este judecatorul meu, el a judecat. Nume derivate: Dan, Dana, Danut, Daniil, Danila.

  • DAFNE - vine din greaca si inseamna: dafin, laur.

  • DALILA - vine din ebraica si inseamna: delicat.

  • DARIA - varianta din persana , Darayavahush: daraya = a poseda si vahu = bine.

  • DAVID - vine din ebraica si inseamna: iubit, indragit.

  • DELIA - vine din greaca si inseamna: din Delos (o insula greceasca).

  • DELICIA - vine din latina si inseamna: delicae = deliciu, placere.

  • DEMONSTENE - vine din greaca si inseamna: vigoarea poporului; demonu = al poporului si sthenos = vigoare, putere.

  • DENIS - varianta a numelui Dionisie.

  • DESDEMONA - vine din greaca si inseamna: dysdaimon = fara noroc.

  • DESIDERIU - vine din latina si inseamna: desiderium = a dori.

  • DESPINA - vine din greaca si inseamna: amanta, iubita.

  • DIANA - vine din greaca si inseamna: dues = divin, ceresc.

  • DINA - vine din greaca si inseamna: puternic.

  • DITA - vine din ceha si inseamna: dar scump.

  • DIONISIE - vine din greaca si inseamna: Dios = al lui Dumnezeu si Nysa = numele unui munte.

  • DOINA - vine din romana si inseamna: doina ( un cantec romanesc ).

  • DOMINIC, DOMNICA - vine din latina si inseamna: Dominicus = al Domnului.

  • DORA - prescurtare de la Teodora.

  • DORIN, DORINA - vine din greaca si inseamna: doros = dar; in franceza inseamna auriu.

  • DOROTHEA - vine din latina si inseamna: Dorotheos = darul lui Dumnezeu; doron = dar si theos = Dumnezeu.

  • DORU - vine din romana si inseamna: dor.

  • DRAGOS - vine din limba slava si inseamna: drag, iubit, indragit. Nume derivate: Dragomir, Dragici, Draga, Dragoi.

  • DRAGAN - varianta a numelui Dragomir.

  • DRAGOMIR - vine din slava si inseamna: valoros si pasnic; dorogo = valoros si mir = pace.

  • DUMITRU, DUMITRA - vine din greaca si inseamna: pamantul-mama, in sensul legaturii sfinte dintre om si natura, dintre om si pamantul din care a fost facut.

  • Nume derivate: Mitru, Dima, Mimi.

  • FABIAN - vine din latina si inseamna: faba = fasole.

  • FELIX, FELICIA - vine din latina si inseamna: de succes, norocos. Ziua Sfantului Felix e toamna, pe data de 19 octombrie.

  • FERDINAND - vine din germana si inseamna: fardi = calatorie si nand = gata, pregatit.

  • FILIP - vine din greaca si inseamna: cel ce indrageste caii; philos = prieten si hippos = cal. Sfantul Filip a fost unul dintre cei 12 Apostoli, si a propovaduit credinta crestina in Asia Mica si Grecia. Ziua Sf. Apostol Filip este pe 14 noiembrie.

  • FIONA - vine din galeza si inseamna: alb.

  • FLORIN, FLORINA, FLORIAN - vine din latina si inseamna : inflorit, infloritor, infloritoare. Nume derivate: Flori, Florica, Florea, Florian, Florentin, Florentina, Florenta, Florela, Floricica.

  • FLAVIA, FLAVIUS, FLAVIAN - vine din latina si inseamna: auriu sau blond; flavus = galben.

  • FLORA, FLOAREA, FLORICICA - vine din latina si inseamna: flos = floare.

  • FLORENTINA, FLORENTA, FLORENTIN - vine din latina si inseamna: florens = prosper, infloritor.

  • FRANCISC - vine din latina si inseamna: Franciscus = francez.

  • FREDERIC, FREDERICA - vine din germana si inseamna: frid = pace si ric =conducator, putere.


  • <table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>
    ECATERINA - vine din greaca si inseamna: pur, curat. Nume derivate: Caterina, Catalina, Catalin, Catinca.
    EDGAR - vine din engleza si inseamna: ead = bogat, binecuvantat si gar = sulita.
    EDITH - nume nordic si inseamna: dar scump.
    EDMOND - vine din engleza si inseamna: ead = bogat, binecuvantat si mund = protector.
    EDUARD - vine din engleza si inseamna: ead = bogat, binecuvantat si weard = garda, aparator.
    ELENA - vine din greaca si inseamna: torta, faclie luminoasa, stralucirea soarelui.
    Nume derivate: Ileana, Ilinca, Lili, Lenuta, Lenus, Neli.
    ELEONORA - reprezinta varianta germana a numelui Elena (lumina).
    ELIANA - vine din greaca si inseamna: helios = soare.
    ELIZA - varianta a numelui Elisabeta.
    ELLA - vine din germana si inseamna: ali = altul.
    ELVIRA - vine din germana si inseamna: totul e adevarat; al = tot si wer = adevarat.
    ELISABETA - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu este perfectiunea, numele acesta fiind ca un imn de slava si multumire fata de Dumnezeu. Nume derivate: Saveta, Veta, Eli, Eliza, Liza, Izabela. Ziua Sfintei Elisabeta este pe 24 iunie.
    EMANUEL - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu este cu noi. Nume derivate: Emanuela, Ema, Manea, Manole.
    EMANOIL - varianta a numelui Emanuel.
    EMIL, EMILIA - vine din latina si inseamna: aemulus = rival, concurent. Nume derivate: Emilian, Emiliana, Emi. Ziua Sfantului Emilian este pe data de 18 iulie.
    EMERIC - vine din germana si inseamna: reguli de munca.
    EMMA - vine din germana si inseamna: ermen = intreg, universal.
    ERIC, ERICA - vine din norvegiana si inseamna: ei = vesnic si rikr = conducator.
    ERNEST - vine din germana si inseamna: eornost = seriozitate, onestitate.
    ESMERALDA - vine din spaniola si inseamna: smarald.
    ESTELA - vine din franceza si inseamna: stella = star.
    EUGEN, EUGENIA - vine din greaca si inseamna:eugenes = bine nascut, de neam bun; eu = bine si genes = nascut. Nume derivate: Evghenie, Jeni, Jenica. Ziua Sfintei Eugenia este in Ajunul Craciunului, pe 24 decembrie.
    EUFROSINA - vine din greaca si inseamna: bucurie.
    EUSEBIU - vine din greaca si inseamna: eusebes = pios.
    EVE - vine din ebraica si inseamna: chavah = a respira sau chayah = atrai.
    </TD></TR></TABLE>



hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:24 am


  • GABRIEL, GABRIELA - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu este puternic. Nume derivate: Gabi, Gavrila.

  • GAVRIL - varianta a numelui Gabriel.

  • GENOVEVA - vine din galeza si inseamna: femeie din trib.

  • GEORGE - vine din greaca si inseamna: fermier, lucrator al pamantului.

  • GERALD - vine din germana si inseamna: stapanul sulitelor; ger = sulita si wald = putere.

  • GERARD - vine din germana si inseamna: ger = sulita si hard = puternic, curajos.

  • GERTRUDE - vine din germana si inseamna: sulita puterii; ger = sulita si brub = putere.

  • GHENADIE - vine din greaca si inseamna: gennadas = nobil, generos.

  • GHEORGHE - vine din greaca si inseamna: agricultor, lucrator al pamantului. Nume derivate: Georgeta, Geo, Geta, Gina, Gelu, Gica, Iordache, Georgiana, Iorga.

  • Sfantul Mare Mucenic Gheorghe este un exemplu de barbatie si curaj, fiind si protectorul armatei, iar sarbatoarea sa este pe 23 aprilie.

  • GILBERT - vine din germana si inseamna: garantie stralucita; gisel = garantie, angajament si beraht = luminos.

  • GILDA - vine din germana si inseamna: gild = sacrificiu.

  • GIL - vine din latina si inseamna: caprita.

  • GINA - varianta a numelui Georgiana; in japoneza inseamna: argintiu.

  • GIOCONDA - vine din latina si inseamna: jucunda = fericit.

  • GISELLE - vine din germana si inseamna: garantie.

  • GIULIA - varianta a numelui Iulia.

  • GIUSEPPE - varianta italiana a numelui Iacob.

  • GLORIA - vine din latina si inseamna: glorie.

  • GORAN - vine din slava si inseamna: muntean.

  • GRATIAN - vine din latina si inseamna: gratus = gratie.

  • GRIGORE - vine din greaca si inseamna: gregoros = atent.

  • GRETA - varianta a numelui Margareta.

  • GYULA - varianta maghiara a numelui Iuliu.

  • GYURI - varianta maghiara a numelui Gheorghe.

  • HARALD - vine din scandinava si reprezinta o varianta a numelui Harold.

  • HAROLD - vine din engleza si inseamna: conducatorul ostii; here = armata si weald = conducator.

  • HARIETA - varianta femina a numelui Henry.

  • HASSAN - vine din araba si inseamna: bun, frumos; hasuna = a fi bun

  • HECTOR - vine din greaca si inseamna: echein = a poseda, a avea.

  • HEIDI - varianta elvetiana a numelui Adelaida.

  • HELGA - vine din norvegiana si inseamna: heilagr = prosper, de success.

  • HELIODOR - vine din greaca si inseamna: heliodoros = darul soarelui.

  • HELMUT - vine din germana si inseamna: helm = casca si muot = minte.

  • HENRY - vine din germana si inseamna: heimerich = stapanul casei; heim = casa si ric = putere.

  • HERBERT - vine din germana si inseamna: heri = armata si beraht = stralucit.

  • HERMES - vine din greaca si inseamna: stalpi de piatra.

  • HILDEGARD - vine din germana si inseamna: hild = lupta si gard = incercuire.

  • HORATIU - vine din latina si inseamna: hora = ora.

  • HORTENSIA - vine din latina si inseamna: hortus = gradina.

  • HORIA, HOREA - vine din romana si inseamna: hora, a hori.

  • HUSSEIN - varianta a numelui Hassan.

  • IACOB - vine din ebraica si inseamna: inlocuitor.

  • IANCU - vine din romana si este o varianta a numelui Ion.

  • IBOLYA - vine din maghiara si inseamna: violeta.

  • IDA - vine din germana si inseamna: ida = munca, lucru.

  • IGNATIU - vine din latina si inseamna: ignis = foc.

  • ILEANA - nume derivat de la Elena (torta, faclie luminoasa).

  • ILDIKO - vine din maghiara si este varianta ungureasca a numelui Hilda, din germana ( hild = lupta ).

  • ILEANA - vine din romana si este o varianta a numelui Elena.

  • ILIE, ILINCA - vine din ebraica si inseamna: Domnul este adevaratul Dumnezeu. Nume derivate: Lie, Ilies, Iliuta, Eliade, Eliana. Sarbatoarea Sf. Ilie e pe 20 iulie.

  • ILONA - vine din maghiara si este varianta ungureasca a numelui Elena.

  • IMRE - vine din maghiara si este varianta ungureasca a numelui Emeric.

  • INGRID - vine din norvegiana si inseamna: Ing este frumoasa ( Ing era numele unei zeitati nordice ).

  • INOCENTIU - vine din latina si inseamna: innocens = nevinovat.

  • ION, IOANA - vine din ebraica si inseamna:yochanan = Dumnezeu este milos. Nume derivate: Ioan, Ionut, Oana, Ionica, Ioanichie, Ionel, Ionela, Nelu, Nela, Ianos, Janina, Gianina.

  • IOACHIM - vine din ebraica si inseamna: stabilit de Dumnezeu.

  • IOLANDA - vine din franceza si inseamna: violet.

  • IOSIF - vine din ebraica si inseamna: cel care va adauga.

  • IRIMIA - vine din ebraica si inseamna: yirmeyahu = Dumnezeu s-a ridicat.

  • IRINA - vine din limba greaca si inseamna: pace. Nume derivate: Irineu, Irinel, Arina.

  • IRIS - vine din greaca si inseamna: curcubeu.

  • ISAC - vine din ebraica si inseamna: yitschaq = cel care rade.

  • ISABELA - vine din ebraica si inseamna: fiica lui Baal.

  • ISOLDA - vine din galeza si inseamna: frumos.

  • IUDITH - vine din ebraica si inseamna yehudit = femeie din Iudeea.

  • IULIA, IULIU, IULIAN, IULIANA, JULIETA - vine din greaca si inseamna: oulos = barbos.

  • IUSTIN, IUSTINA - vine din latina si inseamna: just, drept.

  • IVAN - varianta slava a numelui Ion.


  • <table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>
    LADISLAU - varianta a numelui Vladislav.
    LALA - vine din slava si inseamna: lalea.
    LARISA - vine din greaca si inseamna: lerisai = cetate, citadela.
    LAUR, LAURA - vine din latina si inseamna:laurus = laur. In vechime coroana din frunze de laur (dafin) era asezata pe capul imparatilor, al poetilor si al invingatorilor, laurul fiind astfel simbolul victoriei, de unde vine si cuvantul laureat (cel care a luat un premiu sau o distinctie). Nume derivate: Laurentiu, Loredana, Lori, Lavinia.
    LASZLO - vine din maghiara si este varianta ungureasca a numelui Vladislav.
    LENA - varianta a numelui Elena.
    LEO - vine din latina si inseamna: leu.
    LEONARD - vine din germana si inseamna: leu curajos; leon = leu si hard = curajos.
    LEONTIN, LEONTINA - vine din latina si e o varianta a numelui Leo.
    LEOPOLD - vine din germana si inseamna: liut = popor si balt = indraznet.
    LETITIA - vine din latina si inseamna: bucurie, fericire.
    LEON - vine din greaca si inseamna: leu, acesta fiind “simbolul puterii divine, al regalitatii si triumfului”. Nume derivate: Leontin, Leo, Leonte, Leonida.
    LIDIA - vine din greaca si inseamna: din Lidia (o regiune din Asia Mica ).
    LILIANA - vine din latina si inseamna: lilium = crin.
    LINDA - vine din spaniola si inseamna: frumoasa.
    LISA - varianta a numelui Elisabeta.
    LIVIA - vine din latina si inseamna: liveo = a invidia sau lividus = invidios.
    LOLITA - vine din spaniola si este o varianta a numelui Lola.
    LORENA - varianta a numelui Laura.
    LUBOMIR - vine din slava si inseamna: lub = dragoste si mir = pace.
    LUCIAN, LUCIA - vine din latina si inseamna: lux = lumina. Nume derivate: Luchian, Luciana, Lucica.
    LUCA - vine din greaca si inseamna: loukas = din Lucania ( o regiune din Italia ).
    LUDMILA - vine din slava si inseamna: in favoarea poporului; lud = popor si mil = mila, favoare.
    LUDOVIC - vine din germana si inseamna: hludwig = luptator de seamna; hlud = faima si wig = luptator.
    LUMINITA - vine din romana si inseamna: lumina.
    </TD>
    <td vAlign=top>





    </TD></TR></TABLE>


hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:28 am




  • <table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>
    NADIA - varianta a numelui rusesc Nadejda = speranta; in araba inseamna: primul.
    NADINE - varianta a numelui Nadia.
    NANA - in japoneza inseamna: mar
    NAOMI - vine din ebraica si inseamna: neplacut.
    NAPOLEON - vine din germana si inseamna nibelungen = copiii cetii.
    NARCIS, NARCISA - vine din greaca si inseamna: narke = somn, amortit.
    NASTASIA - varianta a numelui Anastasia.
    NATALIA - vine din latina si inseamna: natalia = ziua de Craciun.
    NAZARIE - vine din latina si inseamna: nazarius = din Nazareth.
    NICODIM - vine din greaca si inseamna: victoria poporului; nike = victorie si demos = popor.
    NIKITA - vine din greaca si inseamna: aniketos = invincibil.
    NONA - vine din latina si inseamna: al noulea.
    NORA - varianta a numelui Eleonora.
    NICOLAE, NICOLAIE - vine din limba greaca si inseamna: victoria poporului, izbanda neamului. Nume derivate: Nicoleta, Nicu, Niki, Nic, Nicoara, Niculita, Nicola, Neculai, Nae, Neculce, Nicusor, Laie, Nicolina. Sfantul Nicolae este patronul si ocrotitorul copiilor, care asteapta in fiecare an daruri de ziua acestuia, pe 6 decembrie.El este si ocrotitorul marinarilor, al pescarilor si al celor ce calatoresc pe ape.
    </TD>
    <td vAlign=top>





    </TD></TR></TABLE>


<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>

  • MACARIE - vine din greaca si inseamna: makaros = binecuvantat.

  • MADALINA - varianta a numelui Magdalena.

  • MAGDA - varianta a numelui Magdalena.

  • MAGDALENA - vine din ebraica si inseamna: din Magdala ( un sat di Galileea ).

  • MAHOMED - vine din araba si inseamna: hamida = a lauda.

  • MALINA - vine din romana si inseamna: malin (arbust cu flori multe, albe si parfumate, incarcate de pollen si nectar).

  • MAIA - vine din latina si inseamna: mare.

  • MANOLE - varianta a numelui Emanuel.

  • MANUEL, MANUELA - varianta a numelui Emanuel.

  • MARA - vine din ebraica si inseamna: amar; in maghiara este o varianta a numelui Maria.

  • MARC - vien din latina si inseamna: Mars = zeul Marte.

  • MARCEL - varianta a numelui Marc.

  • MARGARETA - vine din greaca si inseamna: perla.

  • MARGO, MARGOT - varianta a numelui Margareta.

  • MARIA - vine din ebraica si inseamna: cea iubita, cea indragita. Nume drivate: Mari, Meri, Mariana, Marioara, Mariuta, Marita.

  • MARIN, MARINA - vine din latina si inseamna: marin, care tine de mare. Nume derivate: Marinica, Marinela. Ziua Sfintei Mucenite Marina este pe 17 iulie.

  • MARIANA, MARIAN - combinatie intre Maria si Ana.

  • MARIUS - vine din latina si inseamna: Mars = zeul Marte.

  • MARILENA - combinatie intre Maria si Elena.

  • MARLENE - combinatie intre Maria si Magdalena.

  • MARTA - vine din ebraica si inseamna: stapana casei, doamna.

  • MATEI - vine din ebraica si inseamna: mattithyahu = dar de la Dumnezeu. Sfantul Apostol si Evanghelist Matei este unul dintre cei 12 Apostoli. El ne-a lasat Evanghelia ce-i poarta numele, prima carte din Noul Testament. Sarbatoarea Sf. Matei este pe 16 noiembrie.

  • MATILDA - vine din germana si inseamna: maht = pietre si hild = lupta.

  • MAURA - in galeza inseamna mare si in latina inseamna brunet.

  • MAX - prescurtarea numelui Maximilian.

  • MAXIMILIAN - vine din latina si inseamna: maximus = cel mai mare.

  • MEDEEA - vine din greaca si inseamna: a pondera sau istet.

  • MELANIA - vine din greaca si inseamna: melaina = negru, intunecat

  • MELISA - vine din greaca si inseamna: albina.

  • MERCEDES - vine din spaniola si inseamna: compasiune, mila.

  • MICA - prescurtare a numelui Mihaela.

  • MIHAI, MIHAIL - vine din ebraica si inseamna: cine este ca Dumnezeu? Cine se compara cu Domnul? Nume derivate: Mihaela, Mihnea, Mihalache, Mihut. Sfantul Arhanghel Mihail este conducatorul cetelor ingeresti, arhanghelul cu sabia de foc este pus de Domnul sa pazeasca intrarea in Rai. Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil e pe 8 noiembrie.

  • MILENA - vine din slava si inseamna: mil = mila.

  • MIMI - prescurtare de la Maria.

  • MINERVA - vine din latina si inseamna: inteligenta.

  • MIRA - vine din sanscrita si inseamna: prosper ; in latina inseamna: myrra = mir.

  • MIRABELA - vine din latina si inseamna mirabilis = minunat.

  • MIRANDA - vine din latina si inseamna: mirandus = minunat, admirabil.

  • MIRCEA - vine din limba slava si inseamna: mir = pace, cel ce face pace.

  • MIRELA - vine din provensala si inseamna: mirar = a admira. Nume derivate: Miranda, Mirel.

  • MIRIAM - vine din ebraica si este varianta numelui Maria.

  • MIROSLAV - vine din slava si inseamna: mir = pace si slav = slava, glorie.

  • MOISE - vine din egipteana si inseamna: mes = fiu.

  • MONICA - vine din limba latina si inseamna: moneo = sfatuitor.

  • MUSTAFA - vine din araba si inseamna: alesul.


</TD>
<td vAlign=top>




</TD></TR></TABLE>

  • OANA - varianta a numelui Ioana.

  • OCTAV, OCTAVIA - vine din limba latina si inseamna: al optulea. Cifra opt simbolizeaza divinitatea, adica bunatatea si perfectiunea. Nume derivate: Octavian, Octaviana, Tavi.

  • ODETTE - vine din germana si inseamna: od = noroc, avere.

  • OFELIA - vine din greaca si inseamna: ophelos = ajutor.

  • OLEG, OLGA - vine din limba rusa si inseamna: sfant, sfintenie; in norvegiana inseamna: heilagr = prosper.

  • OLIMPIA - vine din greaca si inseamna: Olympus = muntele zeilor.

  • OLIVIU, OLIVER, OLIVIA - vine din limba latina si inseamna: maslin. Arborele de maslin este simbolul pacii si al biruintei; in germana inseamna: alfihar = armata de spiridusi.

  • OTILIA - vine din limba germana si inseamna: cea bogata.

  • ORESTE - vine din greaca si inseamna: orestais = muntean.

  • ORLANDO - varianta a numelui Roland.

  • OSCAR - vine din galeza si inseamna: os = cerb si cara =iubit

  • OTTO - vine din germana si inseamna: od = noroc, avere.

  • OVIDIU - vine din latina si inseamna: ovis = oaie.



hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:30 am


  • PAMELA - vine din greaca si inseamna: pan = tot si meli = miere.

  • PARASCHIVA - vine din greaca si inseamna: vine din greaca si inseamna: vineri. Nume derivate: Chiva, Chivuta, Vuta, Chivu, Petcu. Sarbatoarea Sfintei Cuvioase Parascheva, ocrotitoarea Moldovei, este pe 14 octombrie.

  • PARTENIE - vine din greaca si inseamna: parthenos = fecioara.

  • PASCAL - vine din latina si inseamna: Pascha = Paste.

  • PATRICIA, PATRICIU, PATRICK - vine din latina si inseamna: patricius = nobil, aristocrat.

  • PAUL - vine din latina si inseamna: paulus = mic, umil.

  • PAVEL - varianta slava a numelui Paul.

  • PEPE - prescurtare spaniola a numelui Iosif.

  • PETRU - vine din limba greaca si inseamna: piatra, stanca. Nume derivate: Petrache, Petra, Petruta, Truta. Ziua de praznuire a Sfintilor Apostoli Petru si Pavel este pe data de 29 iunie.

  • POLIXENIA - vine din greaca si inseamna: polloi = multi si xenoi =straini.


  • SABINA - vine din latina si inseamna: locuitoare a unei regiuni din centrul Italiei.
    SALOMEA - vine din ebraica si inseamna: shalom = pace.
    SAMANTA - varianta a numelui Samuel; in ebraica inseamna: ascultator.
    SAMSON - din ebraica si inseamna: shimshon = soare.
    SAMUEL - vine din ebraica si inseamna: numele lui Dumnezeu sau “ Dumnezeu a auzit “.
    SAUL - vine din ebraica si inseamna: cerut, solicitat.
    SEBASTIAN - vine din latina si inseamna: din Sebastia ( un oras din Asia Mica ); in greaca inseamna: sebastos = venerabil.
    SELENA - vine din greaca si inseamna: luna.
    SEPTIMIU - vine din latina si inseamna: al saptelea.
    SERAFINA - vine din ebraica si inseamna: seraphim = de foc.
    SERENA - vine din latina si inseamna: seren, linistit.
    SERGIU - vine din latina si inseamna: servitor.
    SEVER, SEVERIN - vine din latina si inseamna: dur, autoritar.
    SIDONIA - vine din latina si inseamna: din Sidon, un oras fenician.
    SIMION, SIMON, SIMONA - vine din ebraica si inseamna: Domnul a auzit, Domnul a ascultat.
    SIGISMUND, SIGMUND - vine din germana si inseamna: sige = victorie si mund = protector.
    SILVESTRU - vine din latina si inseamna: padurean.
    SILVIA - vine din latina si inseamna: silva = lemn, padure.
    SOFIA - vine din greaca si inseamna: intelepciune.
    SOLOMON - vine din ebraica si inseamna: shalom = pace.
    SONIA - varianta a numelui Sofia.
    SOFRONIE - vine din greaca si inseamna: sophron = autocontrol.
    SORIN, SORINA - vine din romana si inseamna: soare. Nume tipic romanesc.
    SOREL - vine din germana si inseamna: acru.
    SPIRIDON - vine din latina si inseamna: spiritus = spirit.
    STAMATE - vine din greaca si inseamna: stamato = a opri, stop.
    STAN, STANISLAV - vine din slava si inseamna: stan = guvernare, putere si slav =
    slava.
    STEFAN, STEFANIA - vine din limba greaca si inseamna: coroana, incoronat. Nume derivate: Stefanel, Stefanita, Stefana, Fane.
    STELA - vine din romana si inseamna: stea.
    STELIAN - vine din greaca si inseamna: stylos = stalp.
    SUZANA - vine din ebraica si inseamna: shushan = crin.
    SVETLANA - vine din slava si inseamna: svet = lumina.

    <table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>
    RADU, RADA - vine din limba slava si inseamna: rad = bucuros, fericit. Nume derivate: Raducan, Raducu, Ducu, Duta.

    RADOMIL - vine din slava si inseamna: rad = fericit si mil = mila.

    RADOSLAV - vine din slava si inseamna: rad = fericit si slav = slava, glorie.

    RAISA - vine din greaca si inseamna: rhaion = mai relaxat.

    RANDOLF - vine din germana si inseamna: rand = muchie si wulf = lup.

    RAFAEL - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu a vindecat.

    RAUL - varianta spaniola a numelui Randolf.

    RAMONA - vine din spaniola si inseamna: aparare puternica.

    RAYMOND - vine din germana si inseamna: reginmund = sfat protector; ragin = sfat si mund = protector.

    RAZVAN - varianta a numelui Radovan. Nume adus din India de catre tigani, insemnand “aducator de vesti bune “. Din rusa: razvati = a cauta un sens, un inteles.

    RENATA - vine din latina si inseamna: renascut.

    RENE - varianta franceza a numelui Renata.

    REYNOLD - vine din germana si inseamna: ragin = sfat si wald = putere.

    RICHARD - vine din germana si inseamna: ric = putere si hard = curajos.

    ROBERT -- vine din germana si inseamna: hrod = faima si beraht = stralucitor.

    ROBIN - varianta a numelui Robert.

    RODICA - vine din slava si inseamna: fertil, rodnic.

    ROGER - vine din germana si inseamna: hrod = faima si ger = sulita.

    ROLAND - vine din germana si inseamna: hrod = faima si land = pamant.

    ROMEO - vine din latina si inseamna: trecator prin Roma.

    ROSA - vine din latina si inseamna: trandafir.

    ROSALIA - vine din latina si inseamna: trandafir.

    ROSALINDA - vine din germana si inseamna: hros = cal si linde = bland; in latina inseamna: trandafir frumos.

    ROXANA - vine din persana si inseamna: zori de zi.

    RUDOLF - vine din germana si inseamna: hrod = faima si wulf = lup.

    RUPERT - varianta a numelui Robert. RUXANDRA - varianta a numelui Roxana.

    </TD>
    <td vAlign=top>





    </TD></TR></TABLE>


hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Vin Mar 07, 2008 3:34 am

TAMARA - vine din ebraica si inseamna: date din palma.
TEMISTOCLE - vine din greaca si inseamna: temistokles = gloria legii.
TEODOR, TEODORA - vine din greaca si inseamna: darul lui Dumnezeu. Nume derivate: Tudor, Tudora, Toader, Tudoran, Teo, Tudose.
TEOFIL - vine din greaca si inseamna: prieten al lui Dumnezeu; theos = Dumnezeu si philos = prieten.
TEREZA - vine din greaca si inseamna:theros vara sau therizein = a strange roadele.
TEODOSIE - vine din greaca si inseamna: theos = zeu si dosis = daruit.
TIBERIU, TIBOR - vine din latina si inseamna: de la Tibru ( raul ce trece prin Roma).
TIMOTEI - vine din greaca si inseamna: timan = a onora si theos = Dumnezeu.
TITUS - vine din latina si inseamna: titulus = titlu de onoare.
TITZIAN, TITZIANA - varianta a numelui Titus.
TOMA - vine din ebraica si inseamna: geaman.
TRISTAN - nume celtic si inseamna = rascoala, tumult; in latina inseamna: tristus = tist
<table cellSpacing=0 cellPadding=0 width=1000 border=0><tr><td vAlign=top width=830>
VALENTIN, VALENTINA - vine din latina si inseamna: valens = puternic, viguros. Nume derivate: Balint, Vali, Valeriu, Valeria.
VASILE - vine din limba greaca si inseamna: basileus = rege, conducator. Nume derivate: Vasilica, Vasilica, Sile, Vasea. Ziua Sfantului Ierarh Vasile cel Mare este 1 ianuarie.
VADIM - varianta a numelui Vladimir.
VALERIA, VALERIU, VALERIAN - vine din latina si inseamna: valere = a fi puternic.
VALTER - vine din germana si inseamna: wald = conducator si heri = armata.
VANDA - vine din slava si inseamna: calatorie.
VARVARA - varianta slava a numelui Barbara.
VERA - vine din rusa si inseamna: credinta; in latina inseamna: verus = adevar.
VESPASIAN - vine din latina si inseamna: vesper = vest sau seara si vespa = viespe.
VERONICA - vine din greaca si inseamna: purtatoarea de biruinta, cea care aduce victoria. Ziua Sfintei Veronica este pe 12 iulie.
VICTOR, VICTORIA - vine din limba latina si inseamna: victorios, incununat de izbanda, invingatorul.
VIOLETA , VIOLA - vine din latina si inseamna: viorea
VIOREL, VIORICA - vine din limba romana si inseamna: viorea, numele amintind de puritatea si gingasia acestei flori.
VINCENT - vine din latina si inseamna: vincere = a cuceri.
VIRGINIA - vine din latina si inseamna: virgo = virgina, fecioara.
VITALIE - vine din latina si inseamna: vitalis = vital, al vietii.
VIVIANA - vine din latina si inseamna: vivus = viu.
VLAD - vine din slava si inseamna: volod = putere.
VLADIMIR - vine din limba slava si inseamna: volod = a conduce, putere si mer = mare, faima sau mir = pace. Nume derivate: Vladislav, Vladut. VOICU, VOICA - vine din slava si inseamna: luptator.
</TD>
<td vAlign=top>





</TD></TR></TABLE>
XENIA - vine din greaca si inseamna: ospitalitate.

WILHELM, WILLIAM - vine din germana si inseamna: wil = vointa, dorinta si helm = protectie.
WOLFGANG - vine din germana si inseamna: wulf = lup si gang = cale.

YURI - varianta ruseasca a numelui George.
YVONNE - vine din germana si inseamna: arc.

ZAHARIA - vine din ebraica si inseamna: Dumnezeu si-a adus aminte, Dumnezeu nu a uitat. Sfantul Zaharia a fost tatal Sf. Ioan Botezatorul, si este sarbatorit pe 24 iunie.
ZAMFIR, ZAMFIRA - vine din limba romana si inseamna: safir. Safirul este o piatra pretioasa , rara, ce simbolizeaza prin culoarea ei albastra, azurul cerului, speranta, seninatatea si puritatea.
ZENOVIA - vine din greaca si inseamna: viata lui Dumnezeu; Zeno = Dumnezeu si bios = viata.
ZINAIDA - vine din greaca si inseamna: Zenais = derivat din Zeus = Dumnezeu.
ZOE - vine din greaca si inseamna: viata.
ZOLTAN - vine din greaca si provine din zoe = viata; in turca inseamna: sultan.


hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty :*

Mesaj  kikilina Vin Mar 07, 2008 8:11 pm

[b]si poti sa/mi spui si mie semnificatiile numelor mele si a catorva din familie?
eu LUIZA
ANTONIU
SORIN
ANDREEA
MARC
MARIANA
MIHAI
DANIELA
ms si kiss

kikilina

Numarul mesajelor : 33
Data de inscriere : 04/01/2008

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Sam Mar 22, 2008 4:47 pm

[quote="kikilina"][b]si poti sa/mi spui si mie semnificatiile numelor mele si a catorva din familie?
eu LUIZA
ANTONIU
SORIN
ANDREEA
MARC
MARIANA
MIHAI
DANIELA


ANTONIA / ANTON - de la "Antoniu" (nume de origine latina care inseamna "a fost pierdut") sau de la cuvintul latin "antius" ("avangardistul").

ANDREEA / ANDREI - de la "Andreas", nume masculin grecesc care inseamna "razboinic".DAR CEL MAI EXAC VINE DE LA "ANDRAS" CARE INSEAMNA BARBAT..IN LIMBA GREACA.."ANDRES"( LA PLURAL)-BARBATZII(MAI MULT BARBATI)..

MARIA / MARIANA / MARIELA - de la Miryam, nume ebraic insemnand "copil dorit". Altii interpreteaza prenumele ca insemnand "rebel" sau "multa amaraciune".
MIHAELA / MIHAI - de la o expresie ebraica insemnand "cine se aseamana cu Jehova ?".

MARC--de la "Marcia" si de la "Martinus", nume latine insemnand "dedicat lui Mars" (Marte, zeul razboiului la romani).de la expresia latina insemnand "barbatesc" (deriva de la "Mars", zeul razboiului la romani


SORIN / SORINA [romana] soare, Nume tipic romanesc




Daniel vine de la personajul biblic si profetul Daniel care inseamna " D-l este judecatorul MEU"


Cu cat judeci mai mult, cu atat iubesti mai putin. (Honore de Balzac)

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Sam Mar 22, 2008 5:12 pm

Litera A
1. ABEL [ebraica] hebel = respiratie
2. ADAM [ebraica] om; [asiriana] adamu = a face; [ebraica] adam = a fi rosu;
[ebraica] adamah = pamant.
3. ADELA [germana] adal = nobil
4. ADELAIDA [germana] Adalheidis: adal = nobil + heid = fel, tip.
5. ADELINA Varianta a numelui Adela.
6. ADINA [ebraica] delicat, subtire.
7. ADOLF [germana] Adalwolf = lup nobil
8. ADRIA Forma a numelui din Adriana
9. ADRIAN Provine din Hadrianus = din Hadria, oras din Nordul Italiei.
10. AGATA [greaca] agathos = bun
11. AGLAIA [greaca] splendoare, frumusete
12. AGNES [greaca] agnos INSEAMNA NEPRIHANIT,,FARA MURDARIE,
13. AGNETA Provine din numele Agnes.
14. AHMED [araba] de incredere
15. AIMÉE [franceza] iubit
16. ALAN [bretona] pietricica sau frumos
17. ALBERT [germana] Adalbrecht = nobilime stralucita
18. ALEXANDRU [greaca] Alexandros = aparatorul; alexein = a apara, a veni in
ajutor.
19. ALFONS [germana] gata de lupta
20. ALFRED [engleza veche] elf = spiridus + red = sfat
21. ALI [araba] sublim, elevat.
22. ALICE [franceza] Forma scurta a numelui Adelais, ce provine din
Adelaida. 23. ALIN [romana] Varianta romaneasca a lui Alan.
24. ALIN/ALINA [araba] nobil
25. AMALIA [germana] amal = munca
26. AMANDA [latina ] amando = indragit
27. AMBRA [araba] chihlimbar, auriu
28. AMELIA Forma a numelor Amalia sau Emilia
29. AMZA [araba] hamuza = puternic, sigur
30. ANA [ebraica] channah = favoare, mila
31. ANABELLA Combinatie a numelor Ana si Bella.
32. ANAMARIA Combinatie a numelor Ana si Maria.
33. ANASTASIE / ANASTASIA [greaca] anastasios = inviere(VINE DE LA INVIEREA DOMNULUI ISUS,HRISTOS ANESTIS-HRISTOS A INVIAT)
34. ANATOL [greaca] anatoli inseamna = rasarit
35. ANCA [romana] Forma a numelui Ana
36. ANDRA Forma a numelui Andreea.
37. ANDREI [greaca] provine din Andreas,andras-barbat,,andres-barbati
38. ANDROMEDA [greaca] a te gandi la un om
39. ANEMONA [greaca] anemos = vant
40. ANETA Forma a numelui Ana
41. ANGELA [greaca] angelos = inger(anghellos-inger)
42. ANITA Forma a numelui Ana.
43. ANTON/ANTONELA [greaca] anthos = floare(mai exact boboci,boboc) in lb greaca floare-luludi
44. ANTIGONA [greaca] anti = impotriva + gone = nastere
45. AFRODITA [greaca] aparut din spuma
46. APOLLO/APOLONIA [greaca] apelo = putere sau apollumi = a distruge
47. ARETA [greaca] arete = virtute
48. ARIADNA [greaca] cel mai sfant: ari = cel mai, adnos = sfant
49. ARINA Varianta ruseasca a numeui Irina.
50. ARISTIDE [greaca] cel mai bun fel: aristos = cel mai bun + eidos = fel
51. ARCADIE [greaca] arkuda= urs
52. ARMAND [germana] on inarmat. Varianta franceza a numelui german Herman:
heri = arma + man = om
53. ARNOLD [germana] putere de vultur. Compus din elementele arn = vultur +
wald = putere
54. ARPAD [maghiara] samanta
55. ARTHUR [celtica] art = urs + viros = om
56. ASTRID [norvegiana] Varianta moderna a numelui Astrith: ass = zeu +
frĂ&shy;Ă°r = frumos
57. ATANASIE [greaca] athanasios = nemuritor: a = negatie + thanatos =
moarte
58. ATENA [greaca] ather = ascutit + aine = rugaciune
59. ATTILA [gotic] atta = tata
60. AUGUST/AUGUSTIN [ latina] augere = a creste, mare, venerabil
61. AURA = aura (lumina distincta)
62. AUREL / AURELIAN [ latina ] aureus = aurit
63. AURORA [latina ] zori de zi
64. AVRAM [ebraica] hamon = tatal celor multi
Litera B
1. BALINT [maghiara] Varianta a numelui Valentin
2. BALTAZAR [feniciana] protejati-l pe rege
3. BAPTIST [greaca] baphein = a scufunda, botez
4. BARBARA [greaca] barbaros = strain
5. BARTHOLOMEU [ebraica] brazdat
6. BEATRICE Varianta numelui Beatrix
7. BEATRIX [latina ] calator
8. BENEDICT [latina ] binecuvantat
9. BERNARD [germana] bern = urs + hard = curajos, puternic
10. BERTA [germana] beraht = faimos, stralucit
11. BERTOLD [germana] inteleptul conducator; beraht = stralucit + wald =
putere
12. BIANCA [italiana] alb
13. BOGDAN [slava] dar de la Dumnezeu; bog = Dumnezeu + dan = dar
14. BORIS Forma scurta a numelui Borislav; [turca] scurt sau lup.
15. BRAD [engleza] board = larg, mare
16. BRIAN [celta] bruaich = deal sau bri = puternic
17. BRIGIT [irlandeza] inalta zeita
Litera C
1. CALISTRAT [greaca] armata frumoasa; kallos = frumos + stratos = armata
2. CARL/CARLA Varianta a numelui Carol
3. CATRINA Varianta a numelui Ecaterina
4. CAMELIA [latina ] enorias
5. CARINA [greaca] mic si drag
6. CARMEN [spaniola] carmen = cantec
7. CAROL/CAROLINA [germana] om; [engleza] colind
8. CAZIMIR [slava] a distruge pacea; kazic = a distruge + mir = pace
9. CASANDRA [greaca] kekasmai = a straluci + aner = om
10. CASIAN/CASIANA [latina ] cassus = gol
11. CATALIN/CATALINA Varianta a numelui Ecaterina
12. CECILIA [ latina] caecus = orb
13. CELESTINA [ latina ] calelestis = ceresc
14. CELINA Varianta a numelui Selena sau prescurtare de la Marcelina
15. CELINE Prescurtare a numelui Marcelina
16. CEZAR / CEZARA / CEZARINA [latina ] caesaries = pletos
17. CHRIS Prescurtare a numelui Cristopher sau Cristian
18. CRISTIAN/CRISTINA [ latina] crestin
19. CRISTOFER [greaca] Purtandu-l pe Hristos; Christos = Heistos + pherein =
a purta.
20. CIPRIAN [latina ] din Cipru
21. CLARA [latina ] clarus = clar, luminos
22. CLAUDIU [latina ] claudus = schiop
23. CLEMENT [latina ] Clemens = mila, compasiune
24. CLEOPATRA [greaca] Gloria tatalui; kleos = glorie + patros = al tatalui
25. CONSTANTIN / CONSTANTINA / CONSTANTA [ latina] Constans = constant,
stabil
26. CONSUELA [spaniola] consolare
27. CORA [greaca] Varianta a numelui Corina
28. CORINA [greaca] kore = fecioara
29. CORNEL / CORNELIA [latina ] cornu = corn
30. COSMA / COSMIN / COSMINA [greaca] kosmos = ordine, decenta
Litera D
1. DACIA / DACIANA [latina ] din Dacia
2. DAMIAN [greaca] daman = a domestici
3. DAN / DANA Prescurtare a numelui Daniel
4. DANIEL / DANIELA [ebraica] El a judecat, Dumnezeu este judecatorul meu
5. DAFNE [greaca] dafin, laur
6. DARIA Varianta din persana, Dârayavahush: dâraya = a poseda + vahu = bine
7. DAVID [ebraica] iubit, indragit
8. DELIA [greaca] din Delos , o insula greceasca
9. DELICIA [ latina] deliciae = deliciu, placere
10. DALILA [ebraic] delicat
11. DEMOSTENE [greaca] vigoarea poprului; demou = al poporului + sthenos =
vigoare, putere
12. DENIS Varianta a numelui Dionisie
13. DESDEMONA [greaca] dysdaimon = fara noroc
14. DESIDERIU [ latina] desiderium = a dori
15. DESPINA [greaca] amanta, iubita
16. DIANA dues = divin, ceresc
17. DINA [greaca]- puternic,dinatos-tare
18. DITA [ceha] dar scump
19. DIONISIE [greaca] Dios = al lui Dumnezeu + Nysa = numele unui munte
20. DOINA [romana] cantec romanesc
21. DOMINIC / DOMNICA [ latina ] Dominicus = al domnului
22. DORA Prescurtare de la Teodora
23. DORIN / DORINA [greaca] doro = dar; [franceza] auriu
24. DOROTHEA [ latina] Dorotheos = darul lui Dumnezeul doron = dar + theos =
Dumnezeu,si in lb greaca esste aceeasi traducere,theos-dumnezeu iar doro -dar.
25. DORU/DOREL [romana] dor
26. DRAGAN Varianta a numelui Dragomir
27. DRAGOMIR [slava] valoros si pasnic; dorogo = valoros, de pret + mir =
pace
28. DRAGOS Varianta a numelui Dragomir
29. DUMITRU [greaca] pamantul mama; de = pamant + meter = mama
Litera E
1. ECATERINA [greaca] katharos = pur,curat; hekateros = amandoi sau de la numele
zeitei Hecate
2. EDGAR [engleza] ead = bogat, bine cuvantat + gar = sulita
3. EDITH [nordic] dar scump
4. EDMOND [engleza] ead = bogat, binecuvantat + mund = protector
5. EDUARD [engleza] ead = bogat, binecuvantat + weard = garda, aparator
6. ELEONORA [germana] Varianta a numelui Elena; [greaca] lumina
7. ELENA [greaca] helene = torta, foc sau selene = luna
8. ELIANA [greaca] ilios = soare
9. ELISABETA [ebraica] Elisheba = Dumnezeu in juramantul meu
10. ELIZA - Varianta a numelui Elisabeta
11. ELLA [germana] ali = altul
12. ELVIRA [germana] Totul e adevarat; al = tot + wer = adevarat
13. EMANUEL [ebraica] Dumnezeu este cu noi
14. EMERIC [germana] reguli de munca
15. EMIL / EMILIA / EMILIAN [ latina] aemulus = rival
16. EMMA [germana] ermen = intreg, universal
17. EMANOIL Varianta a numelui Emanuel
18. ERIC / ERICA [norvegiana] ei = vesnic + rikr = conducator
19. ERNEST [germana] eornost = seriozitate, onestitate
20. ESMERALDA [spaniola] smarald
21. ESTELA [franceza] stella = star
22. EUGEN / EUGENIA [greaca] eugenes = bine nascut; eu - bun + genes =
nascut
23. EUFROSINA [greaca] bucurie
24. EUSEBIU [greaca] eusebes = pios
25. EVE [ebraica] chavah = a respira sau chayah = a trai
26. EVELINA [ latina] avis - pasare
Litera F
1. FABIAN - [ latina] faba = fasole
2. FELIX / FELICIA [ latina] de succes, norocos
3. FERDINAND [germana] fardi = calatorie + nand = gata, pregatit
4. FILIP [greaca] philos (filos)= prieten + hippos = cal
5. FIONA [galeza] alb
6. FLAVIA / FLAVIUS / FLAVIAN [latina ] auriu sau blond; flavus = galben
7. FLORA / FLOAREA / FLORICA [ latina] flos = floare
8. FLORENTA / FLORENTIN / FLORENTINA [ latina] florens = prosper, infloritor
9. FLORIAN / FLORIN [latina ] flos = floare
10. FRANCISC [latina ] Franciscus = francez
11. FREDERIC / FREDERICA [germana] frid = pace + ric = conducator
Litera G
1. GABRIEL / GABRIELA [ebraica] Gabriyel = omul puternic al lui Dumnezeu
2. GÁSPÁR [maghiara] Provine de la numele rocii Jasp [persana] trezorier
3. GAVRIL - Varianta a numelui Gabriel
4. GENOVEVA [galeza] femeie din trib
5. GHENADIE - [greaca] gennadas = nobil, generos
6. GEORGE [greaca] georgos = fermier, lucrator al pamantului; ge = pamant +
ergon = munca
7. GERALD [germana] stapanul sulitelor; ger = sulita + wald = putere
8. GERARD [germana] ger = sulita + hard = puternic, curajos
9. GERTRUDE [germana] sulita puterii; ger = sulita + ?ru? = putere
10. GILBERT [germana] garantie straluciuta; gisel = garantie, angajament +
beraht = luminos
11. GILDA [germana] gild = sacrificiu
12. GIL [latina ] caprita
13. GINA Varianta a numelui Georgiana; [japoneza] argintiu
14. GIOCONDA [ latina] Jucunda = fericit
15. GISELLE [germana] garantie
16. GIULIA Varianta a numelui Iulia
17. GIUSEPPE - Varianta italiana a numelui Iacob
18. GLORIA [latina ] glorie
19. GORAN [slava] muntean
20. GRATIAN [ latina] gratus = gratie
21. GRIGORE [greaca] gregoros = atent
22. GRETA Varianta a numelui Margareta
23. GYULA [maghiara] Varianta a numelui Iuliu
24. GYURI [maghiara] Varianta a numelui Gheorghe
Litera H
1. HARALD [scandinava] Varianta a numelui Harold
2. HAROLD [engleza] conducatorul ostii; here = armata + weald "= conducator
3. HARIETA - Provine de la numele Henry
4. HASAN [araba] bun, frumos; hasuna = a fi bun
5. HECTOR [greaca] echein = a poseda, a avea
6. HEIDI Varianta elvetiana a numelui Adelaida
7. HELGA [norvegiana] heilagr = prosper, de succes
8. HELIODOR [greaca] Heliodoros = darul Soarelui
9. HELMUT [germana] helm = casca + muot = minte
10. HENRY [germana] Heimerich = stapanul casei; heim = casa + ric = putere
11. HERBERT [germana] heri = armata + beraht = stralucit
12. HERMES [greaca] stalpi de piatra
13. HILDEGARD [germana] hild = lupta + gard = incercuire
14. HORATIU [latina ] hora = ora
15. HORTENSIA [latina ] hortus = gradina
16. HUSSEIN - Varianta a numelui Hassan
Litera I
1. IACOB [ebraica] Ya'aqob - inlocuitor
2. IANCU [romana] Varianta a numelui Ion
3. IBOLYA [maghiara] violeta
4. IDA [germana] id = munca, lucru
5. IGNATIU [ latina] ignis - foc
6. ILDIKÓ [maghiara] Varianta ungureasca a numelui Hilda. [germana] hild =
lupta
7. ILEANA [romana] Varianta a numelui Elena
8. ILIE / ILINCA [ebraica] Eliyahu = Dumnezeul meu este Yahweh
9. ILONA [maghiara] Varianta ungureasca a numelui Elena
10. IMRE [maghiara] Varianta magjiara a numelui Emeric
11. INGRID [norvegiana] Ing este frumoasa (Ing era numele unei zeitati
nordice)
12. INOCENTIU - [ latina] innocens = nevinovat
13. IOACHIM [ebraica] stabilit de Dumnezeu
14. IOLANDA [franceza] Violante = violet
15. ION /IOAN / IOANA [ebraica] Yochanan = Dumnezeu este milos
16. IOSIF [ebraica] Cel care va adauga
17. IRIMIA - [ebraica] Yirmeyahu = Dumnezeu s-a ridicat
18. IRINA [greaca] eirene = pace
19. IRIS [greaca] curcubeu
20. ISAC [ebraica] Yitschaq = cel care rade
21. ISABELA [ebraica] fiica lui Baal. varianta a numelui Elisabeta
22. ISOLDA [galeza] frumos
23. IUDITH [ebraica] Yehudit = femeie din Iudeea
24. IULIA / IULIU / IULIAN / IULIANA / JULIETA [greaca] oulos = barbos
25. IUSTIN / IUSTINA [latina ] just, drept
26. IVAN - Varianta slava a numelui Ion
Litera L
1. LADISLAU - Varianta a numelui Vladislav
2. LALA [slava] lalea
3. LARISA [greaca] lerisai = cetate, citadela
4. LÁSZLÓ [maghiara] Varianta ungureasca a numelui Vladislav
5. LAURA /LAURENTIU [ latina] Laurus = lauri
6. LENA - Varianta a numelui Elena
7. LEO [ latina] leu
8. LEON [greaca] leu
9. LEONARD [germana] leu curajos; leon = leu + hard = curajos
10. LEONIDA [greaca] leon = leu
11. LEONTIN / LEONTINA [latina ] Varianta a numelui Leo
12. LEOPOLD [germana] liut "= popor + bald = oindraznet
13. LETITIA [ latina] bucurie, fericire
14. LIDIA [greaca] din Lidia, o regiune din Asia Mica
15. LILIANA [ latina ] lilium = crin
16. LINDA [spaniola] frumoasa
17. LISA - Varianta a numelui Elisabeta
18. LIVIA [ latina] liveo = a invidia sau lividus = invidios
19. LOLITA [spaniola] varianta a numelui Lola
20. LORENA -Varianta a numelui Laura
21. LUBOMIR [slava] lub = dragoste + mir = pace
22. LUCA [greaca] Loukas = din Lucania, o regiune din Italia
23. LUCIA / LUCIAN [latina ] lux = lumina
24. LUDMILA [slava] in favoarea poporului; lud = popor + mil = mila, favoare
25. LUDOVIC [germana] Hludwig = luptator de seama; hlud = faima + wig -
luptator
26. LUMINITA [romana] lumina
Litera M
1. MACARIE [greaca] makaros = binecuvantat
2. MADALINA Varianta a numelui Magdalena
3. MAGDA Varianta a numelui Magdalena
4. MAGDALENA Din Magdala (un sat din Galileea)
5. MAHOMED [araba] hamida = a lauda
6. MAIA [latina ] mare
7. MANOLE Varianta a numelui Emanuel
8. MANUEL / MANUELA Varianta a numelui Emanuel
9. MARA [ebraica] amar; [maghiara] Varianta numelui Maria
10. MARC [latina ] Mars = zeul Marte
11. MARCEL Varianta a numelui Marc
12. MARGARETA [greaca] margaritar, perla
13. MARGO / MARGOT Varianta a numelui Margareta
14. MARIA / MARICA / MARITZA [ebraica] mare de amaraciune, [egipteana] iubit
15. MARIANA / MARIAN Combinatie intre Maria si Ana
16. MARILENA Combinatie intre Maria si Elena
17. MARIN [ latina] marinus = al marii
18. MARIUS [ latina] Mars = zeul Marte
19. MARLENE Combinatie intre Maria si Magdalena
20. MARTA [ebraica] stapana casei, doamna
21. MARTIN [latina ] Mars = zeul Marte
22. MATEI [ebraica] Mattithyahu = dar de la Dumnezeu
23. MATILDA [germana] maht = putere + hild = lupta
24. MAURA [galeza] mĂłr = mare; [ latina] brunet
25. MAX Prescurtare de la Maximilian
26. MAXIMILIAN [ latina] maximus = cel mai mare
27. MEDEEA [greaca] a pondera sau istet
28. MELANIA [greaca] melaina = negru, intunecat
29. MELISA [greaca] albina
30. MERCEDES [spaniola] compasiune, mila
31. MICA Prescurtare de la Mihaela
32. MIHAI / MIHAIL / MIHAELA [ebraica] Miyka'el = Cine este ca Dumnezeu?
33. MILENA [slava] mil = mila
34. MIMI Prescurtare de la Maria
35. MINERVA [latina ] inteligenta
36. MIRA [sanscrita] prosper; [ latina] myrra = mir
37. MIRABELA [ latina] mirabilis = minunat
38. MIRANDA [ latina] mirandus = minunat, admirabil
39. MIRCEA [slav] mir = pace
40. MIRELA [provensala] mirar = a admira
41. MIRIAM [ebraica] varianta a numelui Maria
42. MIROSLAV [slav] mir = pace + slav = slava, glorie
43. MONA / MONICA [ latina] moneo = sfatuitor
44. MOISE [egipteana] mes = fiu
45. MUSTAFA [araba] alesul

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  hrisanti Sam Mar 22, 2008 5:13 pm

Litera N
1. NADIA - Varianta a numelui rusesc Nadejda = speranta; [araba] primul
2. NADINE - Varianta a numelui Nadia
3. NANA [japoneza] mar
4. NAOMI [ebraica] No'omi = neplacut
5. NAPOLEON [germana] Nibelungen = copiii cetii
6. NARCIS / NARCISA [greaca] narke = somn, amortit
7. NASTASIA - Varianta a numelui Anastasia
8. NATALIA [latina ] Natalia = Ziua de Craciun
9. NAZARIE [latin] Nazarius, = din Nazareth
10. NICOLAE [greaca] victoria poporului: nike = victorie + laos = popor
11. NICODIM [greaca] victoria poporului nike = victorie + demos = popor
12. NIKITA [ latina ] Aniketos = invincibil
13. NONA [latina ] Al noualea
14. NORA - Varianta a numelui Eleonora
Litera O
1. OANA - Varianta a numelui Ioana
2. OCTAVIAN [latina ] al optulea
3. ODETTE [germana] od = noroc, avere
4. OFELIA [greaca] ophelos = ajutor
5. OLEG / OLGA [norvegiana] heilagr - prosper. Varianta ruseasca a numelui
Helga
6. OLIMPIA [greaca] Olympus = muntele zeilor
7. OLIVER / OLIVIA [germana] Alfihar = armata de spiridusi; [latina ] oliva
= maslin
8. ORESTE [greaca] orestais = muntean
9. ORLANDO - Varianta a numelui Roland
10. OSCAR [galeza] os = cerb + cara = iubit lover; [engleza veche] os = bun
+ gar = sulita
11. OTTO [germana] od = noroc, avere
12. OVIDIU [latina ] ovis = oaie
Litera P
1. PAMELA [greaca] o dulceata; pan = tot + meli = miere
2. PARTENIE [greaca] parthenos = fecioara
3. PASCAL [latina ] Pascha = Paste
4. PATRICIA / PATRICIU / PATRICK [ latina] Patricius = nobil, aristocrat
5. PAUL [ latina] paulus = mic, umil
6. PAVEL - Varianta slava a numelui Paul
7. PEPE - Prescurtare spaniola a numelui Iosif
8. PETRU / PETRONELA [greaca] petros = piatra
9. POLIXENIA [greaca] polloi = multi + xenoi = straini
Litera R
1. RADA, RADU, RADOVAN [slav] rad = fericit
2. RADOMIL [slav] rad = fericit + mil = mila
3. RADOSLAV [slav] rad = fericit + slav = slava, glorie
4. RAISA [greaca] rhaion = mai relaxat; [idis] = trandafir
5. RAMON / RAMONA - Varianta catalana a nunelui Raymond
6. RANDOLF [germana] rand = muchie + wulf = lup
7. RAFAEL [ebraica] Repha'el = Dumnezeu a vindecat
8. RAUL - Varianta spaniola a numelui Randolf
9. RAYMOND [germana] Reginmund: ragin = sfat + mund = protector
10. RAZVAN - Varianta a numelui Radovan. Nume adus din India de catre
tigani, insemnand "aducator de vesti bune". [rus] razvati = a cauta un sens,
un inteles
11. RENATA [latina ] renascut
12. RENÉ - Varianta franceza a numelui Renata
13. REYNOLD [germana] Reginold; ragin = sfat + wald "= putere
14. RICHARD [germana] ric = putere + hard = curajos
15. ROBERT [germana] hrod = faima + beraht = stralucitor
16. ROBIN - Varianta a numelui Robert
17. RODICA [slav] rod = fertil, rodnic
18. ROGER [germana] hrod = faima + ger = sulita
19. ROLAND [germana] hrod = faima + land = pamant
20. ROMEO [ latina ] trecator prin Roma
21. ROSA [latina ] trandafir
22. ROSALIA [latina ] trandafir
23. ROSALINDA [germana] hros = cal + linde = bland; [latina ] trandafir
frumos
24. ROXANA [persana] zori de zi
25. RUDOLF [germania] hrod = faima + wulf = lup
26. RUPERT - Varianta a numelui Robert
27. RUXANDRA - Varianta a numelui Roxana
Litera S
1. SABINA [ latina] locuitoare a unei regiuni centrale din Italia
2. SABRINA [galeza] Severn - rau din tara Galilor
3. SALOMEA [ebraica] shalom = pace
4. SAMANTA - Varianta a nunelui Samuel; [ebraica] ascultator
5. SAMSON [ebraica] Shimshon = soare
6. SAMUEL [ebraica] Shemu'el = numele lui Dumnzeu sau "Dumnezeu a auzit" 7.
SANDA / SANDRA / SANDU / SASHA - Prescurtare de la Alexandra/Alexandru
8. SAUL [ebraica] Sha'ul = cerut, solicitat
9. SEBASTIAN [latina ] din Sebastia, un oras din Asia Mica; [greaca]
sebastos = venerabil
10. SELENA [greaca] Luna
11. SEPTIMIU [ latina] al saptelea
12. SERAFINA [ebraica] seraphim - de foc
13. SERENA [latina ] senin, linistit
14. SERGIU [latin ] servitor
15. SEVER / SEVERIN [latina ] dur, autoritar
16. SIDONIA [ latina] din Sidon, un oras fenician
17. SIGISMUND / SIGMUND [germana] sige = victorie mund = protector
18. SILVESTRU [latina ] padurean
19. SILVIA [ latina] silva = lemn, padure
20. SIMION / SIMON / SIMONA [ebraica] Shim'on = a asculta
21. SMARANDA [româna] = privine de la "smarald"
22. SOFIA [greaca] intelepciune
23. SOLOMON [ebraica] shalom = pace
24. SONIA - Varianta a numelui Sofia
25. SOFRONIE [greaca] sophron = auto-control
26. SORIN / SORINA [romana] soare. Nume tipic romanesc
27. SOREL [germana] acru
28. SPIRIDON [latina ] spiritus = spirit
29. STAMATE [greaca] stamato = a opri, stop
30. STAN / STANISLAV [slav] stan = guvernare, putere + slav = slava
31. STEFAN / STEFANIA [greaca] stephanos = coroana
32. STELA [romana] stea
33. STELIAN [greaca] stylos = stalp
34. SUZANA [ebraica] shushan = crin, trandafir
35. SVETLANA [slav] svet = lumina
Litera T
1. TAMARA [ebraica] date din palma
2. TEMISTOCLE [greaca] themistokles = gloria legii: themistos = al legii +
kleos = putere, glorie
3. TEODOR / TEODORA [greaca] Theodoros = dar de la Dumnezeu : theos = zeu +
doron = dar
4. TEOFIL [greaca] prieten al lui Dumnezeu; theos = Dumnezeu + philos =
prieten
5. TEREZA/TEREZIA [greaca] theros = vara sau therizein = a strange roadele
6. TEODOSIE [greaca] theos = zeu + dosis = daruit
7. TIBERIU / TIBOR [ latina] de la Tibru, raul ce trece prin Roma
8. TIMOTEI [greaca] timan = a onora + theos = Dumnezeu
9. TITUS [latina ] titulus = titlu de onoare
10. TITZIAN / TITZIANA - Varianta a numelui Titus
11. TOMA [ebraica] Te'oma = geaman
12. TRISTAN [celtic] Drystan: drest = rascoala, tumult; [ latina] tristus =
trist
13. TUDOR [celtic] Teutorigos = conducatorul poporului
Litera V
1. VADIM Varianta a numelui Vladimir
2. VALENTIN / VALENTINA [ latina] valens = puternic, viguros
3. VALERIA / VALERIU / VALERIAN [ latina] valere = a fi puternic
4. VALTER [germana] wald = conducator + heri = armata
5. VANDA [slav] calatorie
6. VARVARA Varianta a numelui Barbara
7. VASILE [greaca] basileus = rege
8. VERA [rusa] credinta [ latina] verus = adevar
9. VERONA Numele unui oras din Italiua
10. VERONICA [greaca] Pherenike = a aduce victoria: pherein = a aduce + nike
= victorie; [ latina ] Vera icon = imagine reala
11. VESPASIAN [latina ] vesper = vest sau seara vespa = viespe
12. VICTOR [latina ] victorie
13. VINCENT [ latina ] vincere = a cuceri
14. VIOLA / VIOLETA [ latina] violet
15. VIOREL / VIORICA [romana] de la numele florii viorea
16. VIRGIL Nume roman de familie
17. VIRGINIA [latina ] virgo = virgina, fecioara
18. VITALIE [latina ] vitalis = vital, al vietii
19. VIVIANA [latina ] vivus = viu
20. VLAD [slav] volod = putere
21. VLADIMIR [slava] volod = a conduce, putere + mer = mare, faima sau mir =
pace
Literele X W Y Z
1. XENIA [greaca] ospitalitate
2. WILHELM / WILLIAM [germana] wil = vointa, dorinta + helm = protectie
3. WOLFGANG [germana] wulf = lup + gang = cale
4. YURI Varianta ruseasca a numelui George
5. YVONNE [germana] arc
6. ZAHARIA [ebraica] Zekaryah = Dumnezeu isi aminteste
7. ZAMFIRA/ZAMFIR [româna] = provine de la forma romaneasca a pietrei safir
(zamfir)
8. ZENOVIA [greaca] Viata lu Dumnezeu: Zeno = dumnezeu + bios = viata
9. ZINAIDA [greaca] Zenais = derivat din Zeus = Dumnezeu
10. ZOE [greaca] viata
11. ZOLTÁN [greaca] provine din zoe = viata; [turca] sultan

hrisanti
Admin

Numarul mesajelor : 295
Data de inscriere : 03/01/2008

https://chat-un-anumit-forum.forumgratuit.ro

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty salut

Mesaj  DANNY_seat Joi Iul 19, 2012 8:57 pm

salut

semnificatia numelor enumerate mai jos daca se poate.Multumesc anticipat.

Fâcă sau Fîcă


PS: am cautat peste tot si nu am gasit...

DANNY_seat

Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 19/07/2012

Sus In jos

DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU... Empty Re: DE UNDE PROVINE,SI CE SEMNIFICATIE ARE NUMELE MEU...

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum